Prywatna pożyczka a sprawdzenie dochodów pożyczkobiorcy

Ważna to rzecz – sprawdzić czy osoba która chce od nas pożyczyć pieniądze, jest wypłacalna. Sprawdzają banki, sprawdzają firmy pożyczkowe… i osoba prywatna też może a nawet powinna:

Kolega prosi mnie o pożyczkę, mówi że pracuje na etacie. Kiedy jednakże poprosiłam go o zaświadczenie z zakładu pracy, to poinformował mnie po dwóch dniach że takie zaświadczenie wydają tylko do kredytów w bankach. Czy to prawda i formalnie nie ma sposobu na sprawdzenie czy on pracuje oraz ile wynosi jego pensja? On wie, że raczej nie sprawdzę osobiście czy pracuje, bo on mieszka w Chojnicach a ja pod Warszawą.

Nie jest to prawda, zakład pracy powinien wydać zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia na życzenie pracownika i nie musi on wykazywać celu dla którego takie zaświadczenie jest mu potrzebne. Zresztą, nie musi Pani żądać od niego zaświadczenia o zatrudnieniu. Wystarczy jeżeli udostępni Pani wyciągi z konta potwierdzające otrzymywanie pensji z zakładu pracy. Więcej o tym: Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach.